Milyonlarca Emekli İçin Karar Verildi: Bu Emekliler Temmuz’da 1 Lira Bile Zam Alamayacak!

Türkiye’de 16 milyonun üzerinde emekli bulunurken, bu emeklilerin 8 milyonu en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira almakta.

Yasa ile belirlenen taban aylık dikkate alınmadığında, şu anda en düşük emekli kök maaşı 6 bin 500 lira seviyelerinde seyrediyor. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında emekliler için yüzde 25 zam kararı alan hükümet, bu artışı taban aylığa yansıtmamış ve enflasyon farkı yalnızca kök maaşlar için geçerli olmuştu.

“4 MİLYON EMEKLİYE ZAM YAPILMAYACAK”

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca emekli için bu yıl da benzer bir tehlike olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de yürütülen ekonomi politikalarının yeniden bu şekilde bir adım atılacağına dair sinyaller verdiğinin altını çizdi. Erdursun, Temmuz ayında 4 milyona yakın emeklinin fiilen hiçbir zam almayacağını, kalan 4 milyonun ise yüzde 5, 10 ve 15 seviyelerinde artışlar yaşayacağını aktararak şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık 8 milyon kişi 10 bin TL aylık alıyor. En düşük kök maaşı ise 6500 lira seviyelerinde. En düşük tamamlanan aylıkta değişiklik olmaz ve enflasyon farkının kök maaşlara yansıtılması durumu söz konusu olur ise 6500 TL kök aylığı olanın eline geçen maaş 10 bin lirada kalır. 8 bin lira olanın da 10 bin lirada kalır.

Bunun üzerinde kök maaşı olanlar ise 10 bin lirayı geçse bile enflasyon farkının altında ücret almak zorunda kalır.

“BAZI EMEKLİLERE SADECE 500 VE 1000 LİRALIK ZAMLAR YAPILACAK”

Kendi kök aylığınız örneğin 8 bin 500 liraysa ve yüzde 25 artış olursa maaşı 10 bin 625 liraya çıkar. Yüzde 25 artış oldu ancak zaten 10 bin lira aldığı için eline geçen fazladan para 625 olarak kalır.

Milyonlarca emekli ya hiç ya da çok kısıtlı bir zam alabilme tehlikesiyle karşı karşıya. 8 bin liraya kadar kök aylığı olanlar 1 lira bile maaş artışı göremeden yılı tamamlayabilirler. Aylığı 10 bin lira ve üzerinde olanlar ise gerçek enflasyon farkını eksiksiz şekilde alabilir.

“TEMMUZ ZAMMI YALNIZCA KÖK MAAŞLARA GELECEK GİBİ GÖZÜKÜYOR”

Türkiye’de 16 milyon emekliden 8 milyonu şu anda tamamlanan 10 bin lirayı alıyor. Bu senaryoda 4 milyon kişinin emekli aylığında hiçbir değişiklik olmayacak. Kalan 4 milyon ise tam olarak yüzde 25 zammı almayacak. Yüzde 5, 10 ve 15 gibi oranlarda zam almaya hak kazanacak.

3 Temmuz ile 20 Temmuz arası çok önemli. Biliyorsunuz 2024 Ocak ayında hükümet enflasyon farkı açıklandığında yüzde 37.57 enflasyon farkı veriyoruz denildi ve 42.57 olarak duyurdu. Sonrasında bu oran yüzde 49.25’e yükselmişti. Temmuz ayında da yine böyle olacağını düşünüyorum. 3 Temmuz’da yapılan açıklamanın ardından SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için yüzde 25-26 oranında bir enflasyon farkı çıkar. Öncelikle bu oranda zam yapılır ancak tepki geldiğinde belki yüzde 30’a tamamlanabilir.

Çok daha fazla tepki gelirse de belki 1-2 puan daha artış olur ancak seyyanen bir zam yapılmayacak. Enflasyon farkı verilecek ve bu fark da kök aylıklara yansıtılacakmış gibi gözüküyor. Görünen o ki milyonlarca vatandaşın ceplerine girecek parada ya hiç artış olmayacak ya da çok az zam gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir